Oldalak

2010. április 28., szerda

Túrótorta anyák napjára



Vasárnap anyák napja lesz, ezt a tortát egy nagyobb gyerek már egyedül is elkészítheti az anyukájának, a kisebbek pedig a papa segítségével.

A recept több fázisfotóval megtalálható a Kifőztük 2.számában is.

Hozzávalók:
1 szív alakú forma vagy egy 22 cm átmérőjű kapcsos tortaforma, folpack
lap:
12-15 db babapiskóta
3-4 dl tej
krém:
25 dkg túró
5-8 dkg porcukor
1 citrom reszelt héja
1 teáskanál vaníliakivonat vagy 1 zacskó vaníliás cukor
2 dl tejszín
1 zacskó Dr.Oetker Zselatin Fix (nem kell főzni)
tetejére:
1 üveg meggybefőtt leszűrve
1 doboz őszibarack konzerv
4 dl 100%-os almalé
10 g zselatin (főzős)

A szív formát vagy a kerek tortaformát kibéleljük folpackkal úgy, hogy a falán is felérjen a tetejéig. A babapiskótákat egyenként tejbe mártjuk egy pillanatra, lecsöpögtetjük és kirakjuk vele a formát.
Az almalét ráöntjük egy kislábosban a zselatinra, pár perc után kis lángon kevergetve feloldjuk, nem kell főzni! Félretesszük hűlni.
A tejszínt robotgéppel kemény habbá verjük a cukorral és félretesszük. A túrót a citromhéjjal és a vaníliával a robotgéppel összekeverjük,közben hozzáadjuk a Zselatin Fixet és egy percig tovább verjük még.
Ezután hozzáadjuk a cukros tejszínhabot is. Rásimítjuk a formában várakozó babapiskótákra. Hűtőbe tesszük fél órára.
Leszűrjük a meggybefőttet és a barackot is. A barackból vékony szeleteket vágunk. Kirakjuk a túrókrém tetejét a gyümölcsökkel és rámerünk kb.10 evőkanálnyi zselatinos almalét. Hűtőbe tesszük 15 percre,ezalatt megköti a gyümölcsöket, azok nem fognak elmozdulni. Kivéve rátöltjük óvatosan a többi almalét is és visszatesszük a hűtőbe legalább 1 órára.
A folpackot két oldalról megfogva kiemeljük a tortát és a tálaló tálra tesszük. ( ha csatos kerek formában készült,akkor lekapcsoljuk az oldalát és óvatosan lehántjuk a folpackot,majd azzal együtt a tálra áthúzzuk)
A folpackot körben egy ollóval levágjuk és a szeletelésnél ügyesen leszedjük az alján lévőt is az egyes szeletekről.Tejszínhabot kínálhatunk hozzá.
 

2010. április 26., hétfő

Öregtészta

Öregtésztát sokan használnak ma már a kenyerekhez, péksütikhez, sokkal lazább szerkezetűek, finomabbak lesznek vele. Ez is ahány ház,annyiféle lehet, mindenki kikísérletezi a saját változatát belőle. 

Hozzávalók:

50 dkg fehér kenyérliszt  ( BL 80 jelű)

350 ml víz

1/2 teáskanál cukor

1 teáskanál só

1 dkg friss élesztő

A hozzávalókból lágy tésztát dagasztok:



Egy vékonyan kiolajozott magasfalú tálba teszem, átforgatom,hogy az olaj mindenhol érje. Lazán a tetejére borítok egy nylonzacskót és hagyom kelni a konyhaasztalon 10-12 óra hosszat.Ilyen lesz,amikor megkel:



Ezután túlkel és visszaesik a tészta, ekkor lesz kész, így néz ki:



Ezután egy lapáttal átforgatom gombóccá és egy nagyobb fedeles műanyag dobozban beteszem a hűtőbe. Innen veszem ki az éppen szükséges mennyiséget, 7-10 napig nyugodtan használható.



Ha tudom, hogy nem fog elfogyni ennyi idő alatt, akkor lefagyasztható a szükséges adagokban dobozolva. A sima hűtőben kiengedve használható.

A liszt egy része lecserélhető teljesőrlésűre, ebben az esetben több víz kell hozzá, hogy a galuskaszerű állag meglegyen.

Update:  Miután egy hozzászólásban az eredeti forrást kérte számon valaki, némi kutatás után Vízvári Mariska 1957-ben kiadott szakácskönyvében is rábukkantam a dologra. Ő a dagasztóteknőben maradt tésztát összeszedi és cipóvá formálva egy csészében elteszi a következő kenyérsütéshez. Szóval nincs új a nap alatt.......

2010. április 20., kedd

Csokoládés pöffeteg


Végigolvastam a neten található recepteket, mindegyikből csippentettem valamit, ami tetszett, így került bele kávé is, és kialakult a nekünk finom végeredmény.
Hozzávalók:  30 db-hoz

  • 10 dkg étcsokoládé
  • 5 dkg vaj
  • 1 tojás
  • 5 dkg cukor
  • 1 teáskanál vaníliakivonat
  • 1 evőkanál tej
  • 1 evőkanál rum / Amaretto likőr
  • 1 kávéskanál nescafé
  • 1 kávéskanál őrölt fahéj
  • 15 dkg liszt
  • 1 púpozott evőkanál kakaópor
  • 1 teáskanál sütőpor

hempergetéshez: porcukor


A vajat a csokoládéval gőz fölött összeolvasztom, félreteszem. A tojást a cukorral robotgéppel habosra keverem, mehet bele a vanília, a tej, a rum, a nescafé, a fahéj és a vajas csokoládé is.
A lisztet és a kakaóport összeszitálom, beleteszem a sütőport is, majd ezt is a többihez adom és jól összekeverem.
Egy nagyobb folpack darabra 4 cm átmérőjű hengert formálok a tésztából, beletekerem és egy éjszakára hűtőbe teszem.
Másnap 1 cm vastag szeleteket vágok belőle, vizes kézzel gombóccá formázom és alaposan meghempergetem a porcukorban. Sütőpapíros tepsibe teszem egymástól ujjnyira és előmelegített sütőben 180 fokon 12 perc alatt megsütöm őket. A tepsin hagyom kihűlni, utána teszem tálra, vagy egy dobozba.
Több receptben van mogyoró vagy más olajos mag a liszt egy része helyett, így még nem próbáltam.

2010. április 17., szombat

Gőzgombóc


Nagyon finom és ha valakinek van ideje többet készíteni, akkor a kész gombócokat lefagyaszthatja. Időszűkében előkapható második fogás egy leves után, csak a sodót kell elkészíteni hozzá.

Hozzávalók :  10 darab nagy gombóchoz 

50 dkg liszt

3 evőkanál porcukor

5 dkg vaj (vagy 50 ml olaj)

1 teáskanál vaníliakivonat

1 citrom reszelt héja

1 tojás

250 ml tej

3 dkg élesztő

töltelék: sűrű szatmári szilvalekvár

vaníliasodóhoz:

4 tojás sárgája

1 ek.étkezési keményítő

10 dkg cukor

4 dl tej

2 dl tejszín

1 rúd vanília

tetejére: cukros darált mák


A tésztához valókat a gép megdagasztja, ha kell, mehet még bele 2-3 evőkanál tej, ne legyen kemény a tészta. Hagyom duplájára kelni.

Ezalatt elkészítem a sodót: a tojássárgákat a cukorral, keményítővel, vaníliarúd belsejével kikeverem, beleöntöm a tejet, tejszínt és kézi habverővel keverve kis lángon besűrítem. 

Ha gyorsan akarom kihűteni, akkor az állványos robotgép táljába öntöm és a habverőt kettes fokozatra kapcsolva hagyom, hogy keverje.

A megkelt tésztából lisztezett deszkán kb. 8 cm átmérőjű hengert formálok és 10 szeletre vágom.

Minden kört kissé ellapítok a kezemmel, közepébe egy jó púpos evőkanál szilvalekvárt teszek és gombóccá formázom. Az összecsippentett felével lefelé tálcára teszem őket.

Innen több lehetőség van, ha van párolóbetétes lábasom, akkor az alsóba vizet forralok, a betétet vékonyan megolajozom és erre mennek a gombócok, (szintén körbeolajozva) tetejére pedig a fedő.

Ha nincs ilyen, akkor egy nagy lábosba vizet öntök a feléig, a tetejére ráfeszítek egy vászon darabot és jó erősen lekötöm körben egy spárgával. Erre fognak kerülni a beolajozott gombócok, a tetejére pedig egy másik ugyanakkora lábos fedőként.   Lehet használni a fedeles bambusz gőzölőt is erre a célra.

Egy adag gombóc 15-20 percig gőzölődjön, ezalatt tilos a fedőt emelgetni! Utána leveszem a fedőt, egy lapáttal tálra emelem a gombócokat és olvasztott vajjal megkenem.

Tálaláskor vaníliasodó és cukros darált mák jár hozzá.



2010. április 15., csütörtök

Dán fahéjas csiga


Lúdanyó eszembe juttatta, hogy gyakrabban is levehetném a polcról a szakácskönyveimet. Stahl Judit Gyors édességek című könyvéből van a recept, valóban gyors és nagyon finom is!

A lányok örültek neki, jó volt a másnapi tízórai kiegészítésére.

Hozzávalók:   16 db-hoz

tészta:

40 dkg liszt

10 dkg vaj

1 kávéskanál sütőpor

1/2 kávéskanál szódabikarbóna

5 dkg cukor

15 dkg joghurt

1,5 dl tej

töltelék:

10 dkg porcukor, 2 kávéskanál őrölt fahéj

kenés: 

4 evőkanál tejszín / tej, 2 evőkanál barnacukor


A sütőt előmelegítem 200 fokra. Egy 30 X 40-es tepsibe sütőpapírt teszek.

A vajat megolvasztom. Egy tálban összekeverem a lisztet, sütőport, szódabikarbónát és a porcukrot. Hozzáadom a joghurtot, tejet és 3 evőkanál kivételével az olvasztott vajat is.

Összegyúrom a tésztát, majd lisztezett deszkán  fél centi vastagra nyújtom. Megkenem a meghagyott vajjal, megszórom a fahéjas porcukorral. Feltekerem és 16 darabra vágom.

A tepsibe teszem és megkenem a cukros tejszínnel, majd 20-25 perc alatt megsütöm.


2010. április 10., szombat

Nyuszik


Nem ennivaló, de nagyon megtetszett az Andreánál látott két nyuszi. A lányaim a szünet nagy részét a Páfránynál töltötték, ezalatt megvarrtam a nyuszókat, ők várták a hazatérőket.

2010. április 9., péntek

Epres spiráltorta



Ez a torta is születésnapra készült, Keresztanyám párjának, gyerekeim tiszteletbeli nagypapájának.

Amilyen gyors és egyszerű elkészíteni, olyan finom.

A formázás ötlete Stahl Judit Gyors édességek című könyvéből származik, de a piskóta a nálam jól bevált, a krém pedig egy könnyebb változat.

Hozzávalók:  egy 30 X 40 cm-es tepsihez

tészta:

4 tojás

15 dkg cukor

15 dkg liszt

2 kávéskanál sütőpor

3 evőkanál olaj

3 evőkanál víz

töltelék:  1 kis üveg eperlekvár

krém bevonáshoz:

25 dkg  natúr krémsajt (nálam házi)

2-3 evőkanál porcukor

2 dl tejszín

(ha szeretnénk, hogy a krémnek jobb tartása legyen,akkor 1 zacskó Zselatin Fix is kell még)

tetejére: eper, citromfű

A sütőt bekapcsolom 180 fokra. A tepsibe sütőpapírt teszek. Az egész tojásokat a cukorral habosra verem a robotgéppel (legalább 10 perc), belecsurgatom  az olajat és a vizet is. Kézi habverővel óvatosan keverem hozzá a sütőporos lisztet. Belesimítom a tepsibe és kb. 10-12 perc alatt megsütöm. Hagyom egy pár percet hűlni, majd bekenem az eperlekvárral.

Ha teljesen kihűlt, hosszában 5 egyforma csíkra vágom. Az első csíkot feltekerem csigába és a tortatál közepére teszem. A többi csíkot mindig köré tekerem csigavonalban haladva.

A natúr krémsajt házi változatához egy tál fölé tett műanyag szűrőbe teszek egy vékony vászon anyagot/ gézt, ebbe öntöm bele a 450 gr-os 20%-os tejfölt. 2-3 óra alatt kicsurog a savó belőle, és marad kb.25 dkg natúr krémsajtom.(Ezt előző este is meg lehet tenni,reggelre tökéletes lesz.)

A krémhez habbá verem a tejszínt ( ha Dr.Oetker Zselatin fixet használok,akkor ehhez adom hozzá). Ezután adom hozzá a krémsajtot és ízlés szerint 2-3 evőkanál porcukrot.

A torta tetejét és oldalát is bekenem a krémmel és hűtőbe teszem. Tálalás előtt díszítem a felaprított eperrel és citromfűvel.

2010. április 8., csütörtök

Megjelent a Kifőztük 2.száma!


Mától elérhető a Kifőztük magazin 2.száma, benne sok finomsággal.

2010. április 3., szombat

Kávétorta Páfránynak


Páfrány az Anyukám családi beceneve (ez talán nem meglepő a Moha után) és ma van a születésnapja. Vele indul nálunk a  tavaszi születésnapok áradata, szóval most  a torták fogják uralni egy ideig a blogot.
Páfrány mindig kávétortát kér, ez a kedvence. Ez most sütés nélküli változat, gyorsan kész és nagyon finom.
Hozzávalók 26 cm-es tortaformához
tészta:
2 csomag Győri  Zabfalatok keksz (40 dkg)

15 dkg olvasztott vaj
2 evőkanál kakaópor
1 evőkanál rum
krém:
7 dl tejszín

2 zacskó Dr.Oetker Zselatin Fix
10 dkg porcukor
12 púpos kávéskanál nescafé
díszítés:
2 dl tejszín

1 zacskó habfixáló
16 db kávészem csokoládé   (Ázsia bolt)


A tortaforma aljába teszek egy sütőpapírkorongot, ez alá nyúlva könnyen ki tudom majd csúsztatni a tortát a tálalótálra.
A kekszet összetöröm és a többi hozzávalóval elmorzsolom, 3 evőkanálnyit félreteszek, a többit a forma aljába nyomkodom. Beteszem a hűtőbe.
A nescafét kávédarálóban teljesen porrá őrlöm. A tejszínt elkezdem habosítani a robotgéppel, beleöntöm a két Zselatin fixet és kemény habbá verem, közben beleszórom a porcukorral elkevert nescafét is. A formában levő kekszalapra öntöm és itt-ott csúcsosra igazgatom.
Rászórom a félretett morzsát és behűtöm nagyjából 1 órára, ezalatt megszilárdul. Leveszem a tortakarimát és a habfixálóval felvert natúr tejszínből habzsákkal 16 rózsát nyomok a tetejére.
Mindegyikre teszek egy kávészem csokit.

2010. április 2., péntek

Vaníliás torta Húsvétra





Ezzel a tortával szeretnék áldott Húsvétot kívánni minden olvasómnak!
Még decemberben kaptam egy készre nyújtott marcipán lapot Szepytől, már akkor tudtam,hogy ez lesz a húsvéti torta borítója. A lapot és a krémet Kiskuktától vettem, már régen ki akartam próbálni ezeket a recepteket tőle. Ahogy írta is, 3 tojásos tészta készült és a vaníliás krémből pedig másfélszeres mennyiség, éppen jó lett.
Hozzávalók  26 cm-es tortaformához:
tészta:
3 tojás
15 dkg + 6 dkg cukor
26 dkg liszt
112 ml olaj
112 ml tej
3/4 zacskó sütőpor
krém:
30 dkg cukor

3 evőkanál víz
3 evőkanál tej
2,5 evőkanál liszt
1 vaníliarúd kikapart belseje
5 tojás
30 dkg vaj


A sütőt előmelegítem 180 fokra, a tortaformába egy sütőpapír korongot teszek.
A tésztához a tojásokat szétválasztom, a fehérjéket csipet sóval kemény habbá verem,majd hozzáadom a 6 dkg cukrot is, ezzel is tovább verve. Félreteszem.
A tojássárgákat a 15 dkg cukorral, olajjal, tejjel habosra keverem, hozzáadom a sütőporos lisztet is. Ezután kézi habverővel óvatosan belekeverem a habot. Mehet a formába, 180 fokon kb. 40-45 perc alatt megsül. (tűpróba) A formában hagyom kihűlni.
Ezalatt elkészül a vaníliakrém. A cukrot, a vizet, a tejet, a  lisztet és a  tojásokat a vaníliával elvegyítem és kis lángon kézi habverővel folyton keverve besűrítem. Vízfürdőben kihűtöm.
A vajat habosra keverem, majd kanalanként hozzáadom a főzött krémet is. Jól felhabosítom a robotgéppel. ( itt én megkóstoltam, nagyon édes volt, így került bele egy kis elfekvő lemon curd is, úgy 3 evőkanálnyi).
A lapot háromfelé vágom, megtöltöm a krémmel és kívülről is bevonom. Mehet egy éjszakára a hűtőbe. Másnap a kinyújtott marcipánlappal burkolom és tetszés szerint díszítem.
Középen zöld marcipán füvön tojáscukrok vannak. A fű fokhagymanyomón átpréselt marcipán.
A fehér díszek a mézesekhez is használt írókából készültek, 1 tojásfehérje + 25 dkg átszitált porcukor. A mintát szilikonos sütőpapírra rajzoltam, megfordítva egy konzervdobozra ragasztottam és így "megírtam". Másnapig száradtak,akkor nagyon óvatosan leszedtem és a tortára ragasztottam a maradék írókából nyomott pöttyökkel.
Ezt a díszítési módot Dora oldalán láttam meg, nagyon megtetszett.

2010. április 1., csütörtök

Húsvéti mézeskalácsok


Biztosan ismerősek, lassan egy hónapja köszöntenek mindenkit a Kifőztük újság címlapján. A mézestészta hálás dolog, a húsvéti asztal dísze is lehet, és a locsolókat is meglephetjük egy tojástartóval, báránnyal, vagy nyuszival.

Hozzávalók:

- 15 dkg méz
- 7 dkg vaj
- 2 tojás
- 15 dkg porcukor
- 2 teáskanál mézesfűszer
- 3 kávéskanál őrölt fahéj
- 1 csapott kávéskanál szódabikarbóna
- 4 evőkanál víz
- 50 dkg liszt

írókához:
- 1 tojásfehérje
- 20-25 dkg porcukor
kenni:
- 1 tojássárga
díszíteni:
francia drazsé, színes puffasztott rizs, magok, bors, 


A vajat összeolvasztjuk a mézzel,félretesszük hűlni. A tojásokat a cukorral,fűszerekkel, vízzel összekeverjük a robotgéppel. A langyos mézes vajat is belekeverjük a liszttel együtt. Ragadós tésztát kapunk,amit fóliával fedve másnapig szobahőmérsékleten pihentetünk.
Egy nagyobb darabot kiveszünk belőle, átgyúrjuk és lisztezett deszkán kb. 3-4 mm vastagra nyújtjuk. Kiszúrjuk a figurákat belőle, illetve kartonpapírból készített sablon mentén éles késsel kivágjuk. Sütőpapíros tepsire helyezzük és innen több lehetőségünk is van.

Ha magokkal díszítünk,akkor lekenjük kevés vízzel elkevert tojássárgával a mézeseket és a magokat rátesszük. Ha gyerekkel együtt készítjük,lehet díszíteni színes puffasztott rizzsel is.

A bárányokat is megszórjuk a különböző magokkal, illetve a "racka" bundát fokhagymanyomón átpréselt mézestésztából elkészítjük. A szemek borsból vannak, a lábak maradhatnak simán is,de sodorhatunk két-két vékony hurkát még a tésztából pluszban.

A virághoz a levélből és a virágból is duplán kivágjuk a formát és a hurkapálcát közétéve összenyomjuk őket.
A nagy szív és virág alakú tojástartókat a közepén 3 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval lukasztjuk ki, ebben stabilan fog állni egy tojás.
Ha írókával fogunk díszíteni,akkor a mézeseket natúran hagyjuk. 
Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 15-18 perc alatt megsütjük. Hagyjuk teljesen kihűlni és pár órát szobahőmérsékleten állni őket.
A natúr mézeseket lekenhetjük egy ecsettel ételfestékkel, utána írókázás előtt hagyni kell legalább 2 órát száradni!

Az írókához a fehérjét habbá verjük, és fokozatosan adagoljuk bele az átszitált porcukrot,amíg sűrűn folyó masszát kapunk. Egy nylonzacskóba töltjük,felső végét egy befőttesgumival elzárjuk. A sarkán pici lukat vágunk, így tudunk írni vele. Gyerekeknek ez nem könnyű feladat, nekik jobb,ha kevés írókával odaragaszthatják a francia drazsét,puffasztott rizst, magokat a mézesre. 

A nagyobb, tojástartónak szánt formákban tálalhatjuk a kemény tojásokat az ünnepi asztalra, vagy a festett tojásokkal dekorációnak használhatjuk.
A "virágot" beleállíthatjuk egy kavicsokkal megtöltött kaspóba, így lehet az ünnepi asztal dísze, vagy kaphatnak ilyet ajándékba a locsolók is!